NOWOSIELCE: Dawni właściciele dworu chcą rekompensaty od państwa


ZARSZYN24.PL / PODKARPACIE. Dawni właściciele Nowosielec chcą wyegzekwować rekompensatę w związku z reformą rolną z 1944 roku. To nie jedyny taki przypadek w regionie. Od wielu lat starania prowadzi także rodzina Krasickich, dawni właściciele majątku w Lesku.

Na Podkarpaciu wielu byłych właścicieli posiadłości ziemskich, które zostały przejęte przez państwo na podstawie dekretu o reformie rolnej z 1944 roku, próbuje wyegzekwować rekompensaty od państwa.

W Lesku od 16 lat stara się o to rodzina Krasickich, która chce odzyskać zespół pałacowo-parkowy. Natomiast w Nowosielcach od 1998 roku podobne starania czynią potomkowie Gniewoszów. Jednak w tym przypadku chodzi raczej o zadośćuczynienie finansowe od państwa.

Posiadłość w Nowosielcach powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Natomiast początkiem XX wieku została gruntownie odnowiona. Wówczas też działały tam elektrownia i wodociąg.

Właściciele dosyć często się zmieniali. Od końca XVIII wieku dobra ziemskie z rąk Józefa Mniszcha trafiły do rodziny Gniewoszów herbu Rawicz. Pierwszym gospodarzem był Stanisław, zaś kolejnymi właścicielami rodowych dóbr jego synowie Józef i Piotr Gniewosz. Następnie kolejni dziedzice, Wiktor, najstarszy syn Piotra, potem wdowa po nim Łucja, ich syn Feliks, a potem wnuk Wiktor. Ostatnią dziedziczką była Helena Gniewosz, która zasłynęła jako społeczniczka i wielka propagatorka rozwoju wsi.

Tuż po wojnie w 1945 roku majątek Gniewoszów rozparcelowano i utworzono szkołę rolniczą, która miała charakter przejściowy. Od tamtej pory niemal nic się nie zmieniło, zaś aktualnie w dworku w Nowosielcach funkcjonuje Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego, prowadzony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Trwa postępowanie administracyjne. Natomiast ostatnie stanowisko wojewody podkarpackiego w tej sprawie mówi, że roszczenia potomków rodziny Gniewoszów nie są zasadne.

nn

W dworku w Nowosielcach aktualnie mieści się Zespół Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego


Napisz komentarz:

Jeśli chcesz, aby przy Twoim komentarzu pojawił się avatar, zarejestruj swój adres e-mail w gravatar.com.
"UWAGA! Komentarze niezgodne z regulaminem serwisu nie będą publikowane. Zachęcamy do kulturalnego wyrażania opinii na temat artykułów oraz unikania personalnych ataków słownych."