REKLAMA

Blisko 9 mln na kształcenie zawodowe. ZSCKR W Nowosielcach idzie jak burza

ZARSZYN24.PL / PODKARPACIE. Zespół Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach w tym roku kalendarzowym dobrze wystartował. Placówka ministerialna kładzie nacisk na kształcenie zawodowe i techniczne. Projekty, które z pewnością będą realizowane opiewają na blisko 9 mln złotych.

2

Józef Gocko, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowosielcach

Złożyliśmy dwa wnioski inwestycyjne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Każdy z nich jest dofinansowany w kwocie 3,5 mln złotych, zaś dodając do tego udział własny to blisko po 4 mln – mówi Józef Gocko, dyrektor ZSCKR w Nowosielcach.

Oba mają służyć poprawie jakości kształcenia zawodowego w szkole. Pierwszy zakłada budowę garaży na zaplecze dydaktyczne praktycznej nauki zawodu. Natomiast drugi wybudowanie poligonu uprawowego – dodaje.

Podpisano już umowy z marszałkiem województwa podkarpackiego. Jak podkreśla Józef Gocko przetargi na realizację tych zadań mają być ogłoszone jeszcze w tym tygodniu.

Zakończenie inwestycji planowane jest pod koniec 2017 roku. Powstanie nowoczesna baza kształcenia praktycznego w zawodach, które prowadzimy w ZSCKR W Nowosielcach – uzupełnia dyrektor.

Do dyspozycji uczniów będzie pracownia obróbki ręcznej, mechanicznej, pracownia spawalnicza, montażu urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, elektrotechniki i agrotroniki rolnictwa. Ponadto w planach jest sześć klasopracowni, które będą przeznaczone do przedmiotów teoretycznych, zawodowych.

Natomiast poligon uprawowy to hala przeznaczona do nauki pracy maszynami rolniczymi w warunkach całorocznych. Zabiegi doprawiania roli, sadzenie, kopanie, to wszystko co w naturalnych warunkach wykonuje się w określonych miesiącach w roku, młodzież z ZSCKR będzie mogła robić przez okrągłe 12 miesięcy.

Będziemy mieć bazę nowoczesnych maszyn oraz wyposażenie umożliwiające działania diagnostyczne pojazdów samochodowych i rolniczych. Natomiast na dachu hali zostanie stworzona elektrownia energetyki odnawialnej, czyli fotoogniwa o mocy ponad 100 kW. Będzie wykorzystana do zasilania całego obiektu – zdradza Józef Gocko.

9

ZSCKR stawia na zawodowców. Chętnych jest co raz więcej

Szkoła dba o to, aby wszelkie nowinki dostępne na rynku znalazły się na wyposażeniu placówki. Równocześnie ZSCKR otrzymało  blisko 800 tysięcy złotych na projekt wprowadzający nową jakość kształcenia.

Pozwala nam na wyposażenie uczniów w dodatkowe kompetencje. Są to kursy dające uprawnienia pozwalające na wykonywanie zawodu w poszerzonym zakresie. Ponadto to także pula pieniędzy na wyposażenie. Partnerem we wszystkich działaniach jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sanoku – precyzuje dyrektor.

Chętnych z roku na rok przybywa. Obecnie w szkole kształci się ponad 400 osób. Lepiej wygląda także tegoroczny nabór. Do klas pierwszych przyjęto 106 uczniów, którzy wiedzę zdobywają w pięciu oddziałach: Technik weterynarii, mechanizacji i agrotroniki rolnictwa, żywienia, architektury krajobrazu i rolnictwa.

Dodatkowe możliwości to także program Erasmus+, który opiewa na 120 tys. euro. W jego ramach, od 1 listopada do Irlandii wyjedzie 40 osób. Natomiast 10 uczniów już 8 października wyjedzie na wymianę do Francji, gdzie w projekcie Fundacji Polko-Niemieckiej adepci architektury krajobrazu będą zgłębiać tajniki zawodu. W kolejnej odłonie ZSCKR w Nowosielcach będzie gościć Francuzów i Niemców.

Niewątpliwie placówka, która od 2008 roku prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zmieniła się nie do poznania. Nowe kierunki, pracownie i dodatkowe możliwości staja się silnym wabikiem dla absolwentów gimnazjów.

[nggallery id=15]

15-09-2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.