REKLAMA

„Jaś Wędrowniczek” zaprasza na „Wielkie Wyprawy”. Peter Hámor zabierze Was w Himalaje (ZDJĘCIA)

Hotel**Restauracja „Jaś Wędrowniczek“ zaprasza na „Wielkie Wyprawy” 18 stycznia (środa), o godz. 18.30. Tym razem będzie to wyprawa w Himalaje z Peterem Hámorem.

Peter to słowacki wspinacz wysokogórski i himalaista. Mieszkaniec Popradu, który ma na swoim koncie wiele unikalnych ekspedycji i wysokogórskich osiągnięć zarówno w kraju jak i za granicą. Jego pierwszym zdobytym ośmiotysięcznikiem była najwyższa góra na świecie – Mount Everest. Dotychczas szesnastokrotnie stanął na szczytach trzynastu ośmiotysięczników.

07

Jako pierwszy wspinacz na świecie wszedł na najniebezpieczniejszy z ośmiotysięczników – Annapurnę z dwóch stron. Pierwszy raz było to w roku 2006, kiedy zakończył powodzeniem samotny atak na szczyt Annapurny wytyczając nową drogę południową ścianą i długą wschodnią granią, którą pokonał wspólnie ze swoimi polskimi przyjaciółmi Piotrem Pustelnikiem i Piotrem Morwaskim. Oprócz Annapurny w tym samym roku zdobył jeszcze dwa ośmiotysięczniki Czo Oju i Broad Pik. Kolejne wejścia to ścianą Diamir na Nanga Parbat w roku 2007, trawers Gasherbrum I w stylu alpejskim w kombinacji z wejściem na Gasherbrum II w roku 2008, drugie wejście na szczyt Annapurny w 2010 r. tym razem od strony północnej i francuską drogą na Makalu w roku 2011.

W 2012 r. powodzeniem zakończył dwie wymagające ekspedycje, na wiosnę samotnie brytyjską drogą zdobył trzecią pod względem wielkości górę świata Kanczendzonga, a udany rok zakończył wejściem na szczyt drugiej co do wielkości góry świata K 2. W roku 2013 udało mu się wejść na szczyt czwartej góry świata Lhotse, a w roku 2014 na najniższy z ośmiotysięczbików Shisha Pangmę.
Z kolei wiosną 2016 roku wspólnie z rumuńskim wspinaczem Horią Colibasanu zdobył wierzchołek ósmej góry świata Mansalu. Peter Hamor jest zatem jedynym Słowakiem, który oprócz himalajskich i karakorumskich ośmiotysięczników zdobył najwyższe wierzchołki wszystkich kontynentów. Jest autorem książki „Korona ziemi“.

Wyprawa-Peter-Hamor_plakat

WSTĘP: Dorośli – 10 zł/osoba
Dzieci i młodzież szkolna – gratis!

Hotel**Restauracja „Jaś Wędrowniczek“
ul. Bieleckiego 8, Rymanów

Tel.: 13 43 567 33, 603 364 444
www.jas-wedrowniczek.pl

Artykuł sponsorowany

16-01-2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.