REKLAMA

KONFEDERACJA Andrzej ZAPAŁOWSKI : Napychacie kieszenie ukraińskich oligarchów!

POLSKA112.PL Wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu Posiedzenie nr 1 w dniu 29-11-2023 (6. dzień obrad) Retransmisja wypowiedzi 23. punkt porządku dziennego:

Informacja Prezesa Rady Ministrów w sprawie protestów polskich transportowców i rolników na granicy polsko-ukraińskiej.

Poseł Andrzej Tomasz Zapałowski: „Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Po prawie miesiącu, od kiedy trwa protest na przejściach granicznych, Prawo i Sprawiedliwość zaczyna reagować. Co do tej pory robiło? Mianowicie dokumenty ujawnił wójt Radymna, który udzielił zgody na ten jeden z protestów w Korczowej.

Trzykrotnie komendant powiatowy Policji w Jarosławiu szantażował go i wymuszał zakończenie protestu. Chodziło o to, żeby po prostu wycofał zezwolenie. Tak rozmawiał PiS przez 3 tygodnie z protestującymi. Proszę państwa, z drugiej strony tenże wójt, jak wczoraj publicznie ujawnił, jest szantażowany przez jakieś mafie ukraińskie, które kierują w stronę jego rodziny groźby karalne. Robią to w tym samym celu co policja, w tym przypadku z Jarosławia. Należy się zapytać, co tak naprawdę, proszę państwa, w tej kwestii robią polskie służby, bo bardzo powszechnie mówi się o tym, że groźby karalne padały na wszystkich przejściach.

A Słowacy po kilkunastu godzinach zeszli z blokady na Słowacji, bo szantażowano ich rodziny
Proszę państwa, trzeba powiedzieć na tej sali wprost, że jeżeli chodzi o Ukrainę, to rząd Ukrainy blokuje z drugiej strony powrót Polaków, polskich ciężarówek do Polski. To rząd Ukrainy jest stroną tego konfliktu. W Polsce mamy do czynienia z sytuacją, w której rolnicy w obronie swoich interesów to robią, przewoźnicy w obronie swoich interesów, a po drugiej stronie robi to rząd Ukrainy, i to rząd, który jest uzależniony od Polski. I my prosimy, błagamy, kłaniamy się, negocjujemy, kiedy to my tak naprawdę powinniśmy stawiać warunki. Proszę państwa, w Niżankowicach czy Zosinie stoi prawie 2,5 tys. pustych samochodów. Czekają, aż łaskawie administracja rządu Ukrainy ich wpuści do Polski. Szanowni Państwo! Z drugiej strony wiceminister Derkacz zachęca, jak pisze prasa, ukraińskich kierowców do blokad polskich dróg.

I w Przemyślu pulsacyjnie miasto jest blokowane
Wczoraj Policja musiała po prostu odblokować całkowicie zablokowane miasto. Tak, proszę państwa, chaos wprowadza rząd Ukrainy na terytorium państwa polskiego poprzez namawianie. Już nie będę mówił o groźbach karalnych, które były publicznie formułowane. A z drugiej strony, proszę państwa, dzisiejsza ˝Rzeczpospolita˝ pisze: pod pozorem pomocy jadą luksusowe auta. Tak, mieszkam na Podkarpaciu. I proszę państwa, wszystkich zapraszam, żeby przejrzeli te kolejki, co tam naprawdę wiozą, jakie jachty, limuzyny. I to nie są pojedyncze przewozy. To jest ta pomoc humanitarna, która jest niby, proszę państwa, blokowana. I kończąc, proszę państwa, chciałbym powiedzieć o tych groźbach karalnych.

Najwyższy czas wrócić do tego, żeby na Podkarpaciu odtworzono delegaturę ABW. Proszę państwa, wiosną, obawiam się, będzie dużo gorzej. Decyzja o jej likwidacji kilka lat temu była skrajną głupotą, osłabiła system bezpieczeństwa Polski odnośnie do południowej części kraju. Dziękuję bardzo.”

04-12-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.