REKLAMA

NOWOSIELCE: Kolejny przypadek laseczek zgorzeli gazowej w wodociągu w regionie! Woda tylko do celów sanitarnych

ZARSZYN24.PL / PODKARPACIE. W wodociągu w Nowosielcach stwierdzono obecność bakterii z grupy clostridium perfringens, która może wywołać zgorzel gazową. To nie pierwszy taki przypadek w regionie. W miejscowości nadal obowiązują zalecenia z komunikatu Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Sanoku.

Najpierw 16 listopada na stronie gminy Zarszyn pojawiła się nieoficjalna informacja, że woda z wodociągu w Nowosielcach nadaje się tylko do celów sanitarnych. Natomiast 17 listopada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał komunikat, który potwierdził niezdatność jej do spożycia.

Wyniki analiz próbki wody wykazały przekroczenie dopuszczalnych wartości wskaźników bakteriologicznych, tj. clostridium perfringens – czytamy w uzasadnieniu w dokumencie.

Trzeba podkreślić, że laseczki zgorzeli gazowej są przyczyną zakażeń skóry i tkanki podskórnej. Bakterie wnikają do rany, wywołują fermentację i uwalniają do tkanek gaz gnilny, który gromadzi się pod skórą. Niebezpieczeństwo zakażenia polega na uwalnianiu przez bakterie toksyn, siejących spustoszenie w narządach wewnętrznych. Skutkiem tego może być uszkodzenie serca oraz nerek. Nieleczona zgorzel gazowa prowadzi nawet do śmierci.

Próbki pobrano z trzech miejsc: hydroforni w Bażanówce, Nowosielcach oraz z kranu w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Zarszynie. Nie spełniały one określonych wymagań. Z kolei wczoraj pobrano próbki kontrolne. Na te wyniki trzeba będzie poczekać do poniedziałku – mówi Krystyna Stasiczak, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zarszynie.

water-1271745_1280-768x412

Do tej pory jedyne co można było zrobić to przepłukać sieć wodociągową.

– Woda z Sieniawy dociera do wszystkich miejscowości jedną nitką. Odbieramy ją już uzdatnioną, a naszą rolą jest dystrybucja odbiorcom. Przez ostatnie dwa dni upuściliśmy już sporo wody. Mamy nadzieję, że w przyszłym tygodniu będziemy mogli odwołać komunikaty o nieprzydatności do spożycia. Natomiast jeśli badania nadal wykażą obecność bakterii, cała procedura będzie powtarzana – precyzuje Krystyna Stasiczak.

Dodaje, że pojawieniu się bakterii sprzyja brak przepustowości i wysoka temperatura. Natomiast rezerwuarem C. perfringens jest przewód pokarmowy koniowatych. Jest dość rozpowszechniona w środowisku i może być odnaleziona w kompostach, osadach dennych, układzie pokarmowym człowieka i innych kręgowców, również u owadów oraz w glebie.

To pierwszy przypadek pojawienia się clostridium perfringens w wodociągach w gminie Zarszyn. Ale nie pierwszy w regionie. Laseczki zgorzeli gazowej ujawniono w wodociągu w Brzozowie, a także w Polańczyku. Odbiorcy wody pochodzącej z tych wodociągów są zaniepokojeni.

Jak informuje Zakład Gospodarki Komunalnej w Zarszynie, w momencie wyeliminowania zanieczyszczenia bakteryjnego, zostanie przekazana informacja o odwołaniu zagrożenia.

Mieszkańcy proszeni są o zwracanie uwagi na komunikaty i w miarę możliwości przekazywanie informacji sąsiadom. W przypadku pytań należy kontaktować się z dostawca wody, czyli ZGK w Zarszynie, pod numerami telefonu: (13) 4671 022 lub 607-547-172.

18-11-2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.