REKLAMA

Podczas sezonu wakacyjnego nasilają się kradzieże – ubezpieczenie domu

Wyjazd na wakacje (paradoksalnie) wywołuje u wielu osób spory stres. Nie tylko musimy domknąć wszystkie sprawy w pracy, ale też odpowiednio przygotować siebie i rodzinę do wyjazdu. Planowanie, kupowanie, pakowanie, zapewnienie dzieciom rozrywki na czas podróży – to wszystko zajmuje czas i zaprząta nam głowę. Nierzadko martwimy się również o przebieg samego wyjazdu – pogodę, warunki, które zastaniemy ma miejscu, chorobę, która może nas dopaść akurat w wakacje. Niestety nawet małe niedopatrzenie w kwestii wyboru hotelu może spowodować, że wyczekiwany wyjazd nie będzie tak przyjemny, jak nam się wydawało, a wydane pieniądze zmarnowane. Na koniec dnia martwimy się także o pozostawiany bez opieki na okres wakacji majątek. Kiedy zamykamy drzwi do domu i patrzymy na lekko opustoszałe mieszkanie – dopadają nas wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa naszego domu. Czy nikt się nie włamie? Czy nie zaleje nas sąsiad? Wakacje to wszak okres wzmożonych włamań do mieszkań i domów, a tych w Polsce jest ok. 100 tys. rocznie… O ile w kwestii wyboru środka transportu na wakacje, dobrego pensjonatu czy hotelu – możemy polegać głównie sami na sobie – o tyle w kwestii bezpieczeństwa naszego mieszkania najlepiej zapewnić sobie spokój, kupując dobre ubezpieczenie mieszkaniowe. Oferty ubezpieczenia domu dostępne na rynku są jednak bardzo zróżnicowane. Czym zatem kierować się kupując taką polisę?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że ubezpieczenie mieszkaniowe może obejmować ochroną różne elementy naszej nieruchomości, tzn. mury, elementy stałe oraz mienie ruchome. O ile mury należy chronić przede wszystkim przed skutkami różnych zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar, czy wichura, o tyle elementy stałe oraz ruchomości powinniśmy objąć ochroną również na wypadek włamania – radzi Nikola Domińczyk, ekspert Grupy Europa.

Jakie elementy naszej nieruchomości możemy ubezpieczyć? Ubezpieczenia domu i mieszkania obejmują najczęściej szereg, różnych elementów wyposażenia takich jak meble, biżuteria, sprzęt elektroniczny, fotograficzny czy komputerowy. Ochroną można objąć również sprzęt sportowy, turystyczny czy nawet wózki dziecięce. To oczywiście niejedyne przedmioty, które wyczerpują ten katalog, ale najważniejsze. Istotne w przypadku ubezpieczenia domu i mieszkania są także elementy stałe nieruchomości, czyli stolarka okienna i drzwiowa, podłogi, wykładziny, okładziny, kuchenki, elementy wyposażenia łazienek, instalacje alarmowe, domofonowe i inne, a także piece, kominki, czy szafy wnękowe. One również mogą ulec zniszczeniu podczas włamania, czy rabunku. Ubezpieczeniem należy objąć również mury – tzn. ściany i elementy konstrukcyjne budynku.

Kolejny ważny aspekt zagadnienia ubezpieczenia nieruchomości to wysokość sumy ubezpieczenia. Powinna być ona adekwatna do wartości naszej nieruchomości oraz zgromadzonych w niej przedmiotów. Jeżeli określimy ją za wysoką – wówczas koszt ubezpieczenia mieszkania od kradzieży oraz zdarzeń losowych będzie odpowiednio wyższy, a ewentualne odszkodowanie i tak będzie odpowiadało wartości poniesionych strat. Jeżeli natomiast będzie zbyt niskie – wówczas w przypadku włamania lub innej szkody nawet maksymalne odszkodowanie nie pokryje naszych strat.

Kiedy wiemy już jaką polisę chcemy kupić, przychodzi zastanowić się ile to kosztuje? – Koszt ubezpieczenia mieszkania na rok to wydatek rzędu kilkuset złotych. Oczywiście cena zależy od rodzaju i zakresu ochrony ubezpieczeniowej, a także wielkości i położenia naszej nieruchomości, jednak badania pokazują, że większość Polaków nie wydaje na polisę więcej niż 500 zł w skali roku. Co więcej, ponad 50 procent właścicieli nieruchomości mieści się z wydatkiem na polisę w granicach 300 zł. Warto przy tym pamiętać, by cena nie była jedynym branym przez nas pod uwagę kryterium wyboru ubezpieczenia mieszkaniowego – dodaje Nikola Domińczyk.

Wybierając polisę, nie można zapomnieć o ubezpieczeniach dodatkowych, które często oferowane są w pakietach z ubezpieczeniami mieszkaniowymi. Chodzi tu o takie polisy jak ubezpieczenie home assistance oraz OC w życiu prywatnym. To pierwsze zapewni nam m.in. pomoc różnego typu specjalistów i fachowców w przypadku gdy dojdzie do awarii sprzętu domowego. Z kolei OC w życiu prywatnym to polisa, która zapewni nam ochronę w sytuacji, gdy to my przez nieuwagę wyrządzimy komuś szkodę. Czyli przykładowo zalejemy sąsiadów. Takie ryzyko rzadziej bierzemy pod uwagę, jednak doświadczenie pokazuje, że znakomita większość z nas została kiedyś zalana przez sąsiada, zatem statystycznie tego typu zdarzenia są bardzo częste.

Oczywiście poza zakupem dobrej polisy mieszkaniowej należy również pamiętać o zdrowym rozsądku, czyli odpowiednim zabezpieczeniu naszej nieruchomości podczas naszej nieobecności. Podstawa to oczywiście dobry sąsiad, który zwróci uwagę niedomknięte przez nas w ferworze przedwyjazdowych zajęć okno, czy dziwny hałas, kiedy nie będzie nas w domu. Jego uwagę powinny również zwracać przebywające w okolicach domu bez wyraźnego celu przypadkowe osoby. Warto również zainwestować w zabezpieczenia takie jak wysokiej jakości antywłamaniowe drzwi i zamki, czy alarm, a także okna, które trudno sforsować przy pomocy łomu, czy diamentu do cięcia szkła.

thief-1562699_1920

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

31-05-2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.