REKLAMA

Trwa zbiór nasion w lasach. To wyjątkowo dobry rok (FOTO)

REGION / PODKARPACIE. Rok 2018 jest rokiem rzadko spotykanego urodzaju nasion drzew leśnych – obficie obrodziły niemal wszystkie gatunki. Tylko bukwi w tym roku nie będzie. W wyznaczonych drzewostanach dębowych leśnicy zebrali już 50 ton żołędzi, które posłużą do hodowli młodych drzewek przez najbliższe lata. Zebrano też 12 ton szyszek jodły – po ich wyłuszczeniu będzie blisko 1200 kg nasion tego drzewa. Jodła wykształca szyszki, które w jesieni rozsypują się zupełnie, dlatego trzeba je zbierać na przełomie sierpnia i września. Żeby je zerwać z wierzchołka jodły, zbieracze muszą używać specjalistycznego sprzętu alpinistycznego, który daje asekurację podczas pracy.

Najwyższe jodły mają nawet 45 metrów wysokości, a ich pnie do 30. metra są pozbawione gałęzi. Dotarcie do korony drzewa wymaga często zmontowania 8-10 trzymetrowych segmentów specjalnej drabinki, by wejść między gałęzie korony – podkreśla Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

W tym roku brakuje bukwi, ale zapasy zgromadzone w Leśnym Ośrodku Nasiennym Nadleśnictwa Dukla pozwolą na hodowanie sadzonek w potrzebnej liczbie. Ponieważ buk owocuje obficie raz na kilka lat, konieczne jest gromadzenie jego zapasów w komorach chłodniczych, co pozwala zachować coroczny rytm zalesień i odnowień w drzewostanach, zwłaszcza w tak bardzo „chudy rok” dla buka, jak obecny – kontynuuje rzecznik.

Od wielu dni podkarpaccy leśnicy gromadzą także nasiona m.in. brzozy, olszy czarnej, wiązu, lipy, grabu i jawora. Zbierane są też nasiona kaliny, tarniny, głogu, jabłoni czy jarzębu, które posłużą do hodowli gatunków, sadzonych jako domieszki biocenotyczne w uprawach leśnych. Zbiór szyszek z sosen, świerków i modrzewi będzie prowadzony w grudniu.

Zbiory odbywają się wyłącznie w wytypowanych drzewostanach nasiennych, a najcenniejsze nasiona pochodzą z tzw. drzew matecznych, mających najlepsze dla danego gatunku walory genetyczne. W lasach krośnieńskiej RDLP jest ponad 500 takich drzew. Tegoroczny urodzaj leśnicy wykorzystują też do inicjowania obsiewu naturalnego. Poprzez odpowiednie przygotowanie gleby oraz dopuszczenie światła umożliwiają siewkom przetrwanie. Odnowiony w ten sposób las jest zdrowszy i nie wymaga dużych nakładów pielęgnacyjnych.

 

Edward Marszałek Rzecznik prasowy RDLP w Krośnie


11-10-2018

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.