REKLAMA

25-latek zdawał egzamin za 50-latka

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali troje Białorusinów, którzy za opłatą mieli zdawać państwowy egzamin z języka polskiego za swoich rodaków ubiegających się o stały pobyt w Polsce. Za pomoc w zdaniu egzaminu inkasowali po 250 euro od osoby. Już usłyszeli prokuratorskie zarzuty.

8 maja br. jedna z rzeszowskich uczelni wyższych zaprosiła funkcjonariuszy z placówki SG w Rzeszowie-Jasionce do współpracy w trakcie państwowego egzaminu z języka polskiego dla cudzoziemców. Doświadczeni w ustalaniu tożsamości oraz autentyczności dokumentów funkcjonariusze SG pomagali uczelni w weryfikacji tożsamości zgłaszających się na egzamin cudzoziemców. Pozytywny wynik takiego egzaminu jest dla cudzoziemców jednym z warunków uzyskania w Polsce prawa do stałego pobytu.

Podczas sprawdzeń mundurowi nabrali podejrzeń co do autentyczności paszportów oraz tożsamości trojga obywateli Białorusi (kobiety oraz dwóch mężczyzn). Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ustalili, że strony z danymi personalnymi były bezprawnie wymienione. Dane osób w paszportach były danymi cudzoziemców mających rzeczywiście zdawać egzamin. Z kolei daty urodzenia oraz fotografie były dostosowane do wieku i wyglądu faktycznie przystępujących do egzaminu osób. W rzeczywistości oszuści znacznie odbiegali wiekowo od tych, za których zamierzali zdać egzamin. Jeden z nich – 25-letni mężczyzna, zdawał egzamin za 50-letniego rodaka.

Zatrzymani cudzoziemcy na co dzień leganie pracują i studiują w Polsce. Tymczasem zostali zatrzymani i usłyszeli zarzuty użycia podrobionych dokumentów. Wyjaśnili, że w zamian za 250 euro od osoby zamierzali wziąć udział w egzaminie z języka polskiego w zastępstwie za swoich rodaków nie władających j. polskim. Ci z kolei na podstawie uzyskanego certyfikatu zamierzali ubiegać się o prawo stałego pobytu na terytorium RP. Zatrzymani dobrowolne poddali się karze grzywny w wysokości 4 tys. złotych każdy.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

BiOSG

13-05-2021

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.