REKLAMA

Andrzejkowe tradycje jak żywe (ZDJĘCIA)

ZARSZYN24.PL / PODKARPACIE. Stowarzyszenie Koło Gospodyń Wiejskich „Gniewoszanki” z Nowosielec przygotowało obrzęd andrzejkowy, który zaprezentowano podczas wieczoru integracyjnego w Domu Kultury.

Miejscowi aktorzy amatorzy w obrzędzie pokazali jak przygotowywano się do tego wyjątkowego wieczoru zwłaszcza w domach, gdzie mieszkały panny.

Na wieczerzę przygotowywano ser z cebulą, zasmażane ziemniaki na świeżo utłoczonym oleju lnianym, kaszę gryczaną z miodem i jabłkami oraz miodownik. Robiono też dekoracje andrzejkowe jak pająki z grochu i słomy oraz kwiaty z bibuły. Panny w Andrzejkowy wieczór zbierały się na wróżbach, ochoczo lały wosk, liczyły kołki w płocie, przekładały buty, nadsłuchiwały z której strony zaszczeka pies, gdyż stamtąd miał nadejść przyszły małżonek.

a2

Rankiem po domach chodzili oczekiwani połaźnicy, zwłaszcza ci z dołu wsi, bo oni gwarantowali szczęście i pomyślność w nadchodzącym roku. Wieczorem zaś do domów z pannami na wydaniu przychodzili swaty, by kojarzyć małżeństwa. Koło północy milkły zabawy andrzejkowe i przygotowywano się do adwentu. Nieodzownym elementem tego czasu był wieniec adwentowy wity z gałązek szlachetnych drzew iglastych z czterema świecami adwentowymi oznaczającymi światło nadchodzącego Chrystusa.

a3

Wszystkie te tradycje obejrzeli zebrani goście w wykonaniu młodszych i starszych aktorów. Narratorem inscenizacji i prowadzącą spotkanie andrzejkowe była Beata Nawalaniec, która do występu zaprosiła Zespół „Spiwanka” z Mokrego, który kultywuje łemkowskie tradycje. Nastepnie zaprezentowała się „Grupa wokalno-instrumentalna” działająca przy OSP w Nowosilcach. Były też życzenia dla Andrzejów, którym cała sala śpiewała „Sto lat”.

a1

02-12-2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.