REKLAMA

Głuszce gotowe do zimy

Od kilku tygodni zauważalne są zmiany w wyglądzie głuszców żyjących w ośrodku hodowlanym Nadleśnictwa Leżajsk w Zerwance. Ich opierzenie ma gęste podbicie puchem, a pióra lotek są mocno wybarwione i lśniące.

Mają już dodatkowe, zimowe pióra, okrywające dolne partie nóg, chroniące przed zimnem i pozwalające łatwiej chodzić po wysokim śniegu. To oznaki gotowości do warunków zimowych.

image001_3

– Najważniejsze, że ptaki wychowane u nas w tym roku wyglądem i masą ciała dorównują już dorosłym osobnikom – mówi Anna Bukowska, zarządzająca ośrodkiem. – Zimę spędzi w wolierach 33 ptaki, w tym 22 kury i 11 kogutów, które stanowią stado podstawowe.

Koguty mają ciemne ubarwienie ciała, na czarnym ogonie białe plamki, a ich pierś jest czarno-zielona z metalicznym połyskiem. Pióra skrzydeł z wierzchu są brązowe, a od spodu białe. Samiec nad okiem ma charakterystyczną czerwoną „brew” w kształcie półksiężyca.

Mniej okazale ubarwione są samice; pióra na głowie, szyi i grzbiecie mają brunatno-żółte, natomiast boki ciała i brzuch w tonacji biało-rdzawo-brunatnej. To ubarwienie maskujące, bardzo przydatne w czasie wysiadywania jaj, bowiem zlewa się ono z otoczeniem i kury są niewidoczne dla drapieżników.

image003_5
W ośrodku w Zerwance od kilku lat dostępny jest budynek edukacyjny, w którym przez lustro weneckie można podglądać głuszce. 

Prowadzone są też zajęcia dla grup zorganizowanych. Latem do naturalnych ostoi w całej Polsce trafiło stąd 60 głuszców, po 15 osobników do nadleśnictw Janów Lubelski, Głęboki Bród, Biłgoraj i Ruszów.

Źródło:
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie 

Zobacz również: 

Okiem Polonii! $zczepienie albo ZAKAZ PRACY! / tvPolska.pl


Okiem Polonii! $zczepienie albo ZAKAZ PRACY! / tvPolska.pl

 

09-11-2021

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.