REKLAMA

Jak Brzozów poszybował w górę

W gminie Brzozów (gmina miejsko-wiejska) samodzielnie przez internet spisało się już w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021, ponad 22 procent mieszkańców. Brzozów obecnie samodzielnie prowadzi wśród gmin w województwie podkarpackim. Jak się okazuje bardzo dużo zależy od osób, które w gminie zajmują się spisem.

Na początku postawiliśmy na mocną promocję spisu i rozpowszechnienie informacji o nim w mediach lokalnych – mówi Agnieszka Wilk, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Brzozowie. – Zamieściliśmy informacje m.in. na naszej stronie internetowej, facebooku, w naszej gazecie miejskiej, na stronach internetowych naszych szkół i ochotniczych straży pożarnych, a także wśród jednostek podległych. O tym, że trwa spis od początku informowali także księża podczas mszy świętych. Nakręciliśmy również spot reklamowy o spisie, który był emitowany w lokalnej telewizji Brzozów24 i w radio Trendy. Utworzyliśmy także 2 stanowiska komputerowe w Punkcie Spisowym w Urzędzie Miejskim w Brzozowie, który czynny jest codziennie w godzinach pracy urzędu, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać pomoc przy spisaniu się przez internet. Ponadto działa taksówka społeczna, która bezpłatnie przywozi i odwozi osoby starsze, bądź mające problemy z mobilnością do Punktu Spisowego, aby bezpiecznie mogły spełnić obowiązek spisowy NSP 2021.

Działania spisowe od początku mocno wspiera także burmistrz Brzozowa, Szymon Stapiński. – Zdajemy sobie sprawę z wagi spisu powszechnego i korzyści, jakie płyną z niego także dla naszego miasta i gminy. Wspieramy samodzielne spisywanie się mieszkańców przez internet, ponieważ co tu dużo mówić, jest to już znak czasu. Przecież bardzo wiele spraw urzędowych też załatwiamy przez internet. Bardzo cieszę się, że mieszkańcy naszego miasta i gminy tak poważnie podchodzą do obowiązku spisowego. To świadczy o ich odpowiedzialności i nowoczesnym podejściu do całej sprawy – dodaje burmistrz Stapiński.

Od połowy kwietnia, codziennie dwoje pracowników Gminnego Biura Spisowego odwiedza poszczególne miejscowości naszej gminy i pomaga w samospisie internetowym. Wspomagają także sołtysi i radni rady Miejskiej w Brzozowie. W promocję spisu zaangażowały się także spółdzielnia mieszkaniowa i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Agnieszka Wilk, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Brzozowie i Szymon Stapiński, burmistrz BrzozowaAgnieszka Wilk, z-ca Gminnego Komisarza Spisowego w Brzozowie
i Szymon Stapiński, burmistrz Brzozowa

– Będziemy dostarczać informacje o naszych punktach spisowych do skrzynek pocztowych, tak, aby jak najwięcej osób wiedziało, gdzie można uzyskać pomoc w spisaniu się przez internet – mówi Agnieszka Wilk.

To nie wszystko. Wkrótce ruszy punkt szczepień na koronawirusa w szkole podstawowej. Tam również zostanie utworzony punkt spisowy. Kolejne punkty powstaną w Ratuszu i Urzędzie Miejskim, które będą pracowały w dni wolne od pracy.

Mieszkańcy często myślą, że takie spisywanie się trwa bardzo długo. Tymczasem są mile zaskoczeni, ponieważ z pomocą urzędnika wypełnienie formularza trwa od kilku do kilkunastu minut i spis mamy za sobą – dodaje pani Agnieszka.

Trudno się dziwić, że ponad 22 procent mieszkańców gminy już spisało się samodzielnie, skoro mają taką pomoc ze strony Urzędu Miejskiego w Brzozowie.

 

Aby spisać się przez internet, wystarczy wejść na stronę: spis.gov.pl i wypełnić formularz. Dodatkowo możemy wziąć udział w loterii, w której do wygrania są samochody Toyota Yaris oraz karty przedpłacone po 1000 zł i 500 zł każda. W loterii mogą brać udział wyłącznie osoby, które same spisały się przez internet.

 

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

11-05-2021