REKLAMA

Jak Erasmus+ to tylko z ZS3!

W Zespole Szkół Nr 3 w Sanoku jest już tradycją, że co roku na przełomie zimy i wiosny 25 najlepszych uczniów reprezentujących wszystkie nauczane kierunki, wyjeżdża na staż do Irlandii. Odbywa się to w ramach projektów Erasmus+ w sektorze Kształcenie i Szkolenie Zawodowe. W jego ramach w ciągu ostatnich 5 lat odbyło już staże 150 uczniów klas trzecich.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, praktyki zostały zorganizowane w Sligo, mieście z jednej strony położonym nad Atlantykiem, a z drugiej otoczonym górami.

Cały pobyt włącznie z podróżą, zakwaterowaniem, wyżywieniem, organizacją staży, programem kulturalnym oraz pokaźnym kieszonkowym (większym niż średnia sanocka pensja) był realizowany ze środków programu Erasmus+.

Podstawowym celem wyjazdu było zdobycie pierwszych doświadczeń zawodowych w środowisku anglojęzycznym. Jako, że do udziału w projekcie na podstawie regulaminu rekrutacji zostali zakwalifikowani tylko najlepsi uczniowie z wszystkich kierunków nauczanych w szkole (technik informatyk, elektryk, mechatronik, technik pojazdów samochodowych oraz technik mechanik o specjalności obróbki skrawaniem), to wszyscy dali się poznać jako doskonali fachowcy o olbrzymim potencjale do rozwoju zawodowego.

Część uczestników z klas o profilu informatycznym pracowało w tzw. startupach – zlokalizowanych w centrum innowacyjnym przy Sligo Institute of Technology (tamtejszej politechnice). Mogli tam m.in. uczestniczyć w tworzeniu aplikacji sieciowych przeznaczonych dla opieki nad osobami niepełnosprawnymi, monitorującymi stan zdrowia użytkownika czy do nauki języka angielskiego online:

  • www.kudoshealth.com
  • www.glofend.com
  • www.www.nativespeaker.ie

Pozostali zajmowali się głównie tworzeniem i administrowaniem stron internetowych oraz sklepów online dla lokalnych przedsiębiorców, w tym m. in. hotelu, hurtowni kwiatów, centrum integracji społecznej, firmy zarządzającej siecią restauracji i pubów itp.:

  • www.coachhousesligo.com
  • www.andersonssligo.ie
  • www.feehilysflorist.com
  • www.wordpress.sligonorthside.com

Mechatronicy pracowali w szerokim spektrum firm: od zajmujących się układami pneumatycznymi i hydraulicznymi maszyn budowlanych (Mullane Plant Hire Ltd.), poprzez naprawę i serwisowanie maszyn do obróbki ryb (www.eddiecarr.com), aż po produkcję taśmociągów i linii produkcyjnych (www.sfengineering.ie).

Mechanicy obróbki skrawaniem pracowali z kolei w firmie Abtech Precision Ltd., zajmującej się obróbką metali z wykorzystaniem urządzeń sterowanych numerycznie. Dzięki praktyce uczniowie mogli się zapoznać z praktyczną obsługą i programowaniem obrabiarek japońskiej firmy MAZAK. Swoją wiedzą i fachowością tak urzekli właściciela firmy, że wszyscy otrzymali ofertę zatrudnienia po skończeniu szkoły.

Mechanicy samochodowi odbywali staż w lokalnych warsztatach samochodowych, gdzie mogli się zajmować naprawami wszelkiego typu pojazdów i silników, a poprzez rozmowy z klientami rozwijać znajomość języka angielskiego.

Weekendy i czas wolny były również spędzane pracowicie albo na siłowni i basenie w centrum sportu, na wędrówkach po okolicznych górach, na koncertach w lokalnych pubach jak i wycieczkach. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. górę Św. Patryka – Croagh Patrick, pospacerować śladami Eda Sheerana po Galway, zwiedzić Belfast z muzeum Titanica, no i bez czego żaden wyjazd do Irlandii nie może się obejść: spojrzeć z nad krawędzi klifu w otchłań oceanu.

Wszyscy biorący udział w wyjeździe przekonali się, że mogą pracować w środowisku anglojęzycznym. Potwierdzają to zarówno referencje uzyskane od pracodawców jak i certyfikaty Europass Mobilność, wydane przez krajową agencję Erasmus+ we współpracy ze szkołą i partnerem projektu.

Od teraz trwają już przygotowania do wyjazdu kolejnej grupy.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane


02-05-2019