REKLAMA

Jutro zaćmienie Księżyca! Podsyłajcie fotki

SANOK / PODKARPACIE. Już jutro wieczorem będziemy świadkami niezwykłego zjawiska astronomicznego. Dojdzie do zaćmienia Księżyca. Rozpocznie się o 18:42, a zakończy o 23:00. W tym czasie będzie można obserwować różne fazy zaćmienia. 

16 lipca 2019 roku dojdzie do niezwykłego i efektownego zjawiska astronomicznego. Będziemy świadkami zaćmienia Księżyca. Nie będzie to zaćmienie całkowite, ale częściowe. Przejdzie kilka faz, od półcieniowej do kulminacyjnej. Tego typu „atrakcje” możemy obserwować średnio raz w roku. Czasem zdarzają się trzy zaćmienia Księżyca w ciągu roku, ale bywa i tak, że nie obserwujemy żadnego. Co ciekawe zasłonięcie naturalnej satelity Ziemi oglądamy częściej niż zaćmienie Słońca. Trwa ono również zdecydowanie dłużej i można go podziwiać bezpiecznie gołym okiem.

Jak podaje Dziennik Zachodni: – Zaćmienie Księżyca rozpocznie się we wtorek, 16 lipca, o godzinie 18:42, a zakończy się o 23:00. Początkowa faza to półcieniowe zaćmienie, natomiast początek zaćmienia częściowego rozpocznie się o 20:01. Kulminacyjny moment zaćmienia Księżyca przypadnie na godzinę 21:31.

Zaćmienie Księżyca będzie widoczne w całej Polsce i do jego obserwacji nie będziemy potrzebowali żadnego specjalistycznego sprzętu, choć z pewnością miłośnicy zaćmień wyposażą się w lornetki i solidny sprzęt do robienia zdjęć. Zachęcamy do nadsyłania fotek do naszej redakcji, jeśli uda się Państwu złapać ciekawy kadr.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi wtedy, gdy Ziemia znajdzie się w linii prostej pomiędzy słońcem, a Księżycem w pełni, który wchodzi w stożek cienia Ziemi.

W XXI wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca. 85 całkowitych, 58 częściowych i 87 zaćmień półcieniowych.

Kilka dni po zaćmieniu Księżyca ma wystąpić również deszcz meteorytów! Zatem lipiec upływa nam po znakiem astronomicznych spektakli!

źródło: Red., Wikipedia, Dziennik Zachodni

foto: zdjęcie poglądowe / pixabay.com

15-07-2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.