REKLAMA

ŁUKACIJEWSKA: „Kolej nie istnieje bez pasażerów”. Postawiono pierwszy krok

Europosłowie głosowali (29.04.) nad zmianami dotyczącymi praw i obowiązków pasażerów podróżujących koleją. Przepisy mają na celu ustanowienie jednolitego standardu praw kolejowych w całej UE i dotyczą m.in. praw pasażerów w przypadku opóźnień i odwołań połączeń kolejowych, dostępu i pomocy dla osób niepełnosprawnych oraz wymiany informacji między firmami kolejowymi.

– W Komisji Transportu udało nam się przegłosować ambitny i progresywny tekst, w którym prawa pasażera postawione były na pierwszym miejscu. Tylko w ten sposób można zachęcić przedsiębiorstwa kolejowe do wprowadzenia rozwiązań bardziej przyjaznych podróżnym, tak jak ma to miejsce w transporcie lotniczym. Niestety ambicji zabrakło w rozmowach trójstronnych i tekst, który otrzymaliśmy nie chroni pasażerów w wystarczający sposób, jeżeli wziąć pod uwagę poziom odszkodowań za opóźnienia, czy zapisy dotyczące ułatwień dla osób z niepełnosprawnościami – powiedziała Elżbieta Łukacijewska, która pracowała nad dokumentem z ramienia delegacji PO-PSL w Komisji Transportu i Turystyki.

Nowe przepisy określają, że w wypadku wystąpienia opóźnienia przekraczającego 100 minut, operatorzy kolejowi będą zobowiązani do przekierowania pasażerów w jakikolwiek możliwy sposób i pomocy podróżnym w znalezieniu najlepszych alternatyw. Natomiast bez zmian pozostają progi rekompensat za opóźnienie – 25% ceny dla opóźnienia powyżej 1 godziny, 50% powyżej 2 godzin. Podobnie jest w przypadku praw osób niepełnosprawnych, które zyskały jedynie skrócenie czasu na powiadomienie przewoźników o potrzebie asysty z 48 godzin do 24 godzin.

– Kolej nie istnieje bez pasażerów, dlatego przewoźnicy muszą traktować ich podmiotowo i respektować ich prawa. Nie uda się nikogo zachęcić do przesiadki z samochodów czy samolotów do tego zrównoważonego i przyjaznego środowisku środka transportu, o ile nie zadba się o sprawiedliwe odszkodowania, potrzeby pasażerów z niepełnosprawnościami, czy o konieczność wprowadzenia biletu łączonego na dłuższych trasach. Postawiliśmy pierwszy krok i mam nadzieję, że kolejne będą jeszcze lepsze – dodała Łukacijewska.

materiały nadesłane

30-04-2021

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.