REKLAMA

NOWOSIELCE: Dokończą budowę żłobka. Będą też nowe pasy i chodnik?

GMINA ZARSZYN / PODKARPACIE. Prace przy samorządowym żłobku w Nowosielcach w gminie Zarszyn będą kontynuowane. Na ten cel samorząd otrzymał promesę w wysokości 780 tys. złotych w ramach programu „Maluch+” na 2019 rok.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na edycję 2019 programu „Maluch+” zaplanowało 450 mln złotych. Sam program zakłada dofinansowanie na rozwój i utrzymanie placówek opieki przeznaczonych dla najmłodszych dzieci.

Początkiem marca w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie odbył się briefing prasowy z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztofa Michałkiewicza, podczas którego uroczyście wręczono promesy w programach „Maluch+” oraz „Senior+” podkarpackim samorządowcom. Wśród nich znalazła się także gmina Zarszyn, którą reprezentowała wójt Magdalena Gajewska. Na kontynuację prac przy samorządowym żłobku otrzymała 780 tys. złotych.

W chwili obecnej jesteśmy na etapie opracowywania aneksu do dokumentacji projektowej i uzyskiwania niezbędnych prawem decyzji – mówi Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn.

W obiekcie znajdą się takie pomieszczenia jak: sala zabaw dla dzieci, sypialnia, szatnia, łazienka dla dzieci, dla personelu, pokój socjalny, szatnia dla personelu, gabinet personelu, kuchnia oraz zmywalnia. Ponadto, planowane jest kompletne doposażenie wszystkich pomieszczeń. W ramach inwestycji zaplanowano także budowę placu zabaw i miejsc postojowych – uzupełnia wójt.

Żłobek samorządowy powstaje w budynku dawnego punktu katechetycznego w Nowosielcach. Gmina Zarszyn nabyła obiekt z własnych środków w listopadzie 2017 roku od tamtejszej Parafii Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Budynek wraz z działką kosztował 130 tys. zł. Po dokonaniu niezbędnych procedur, w tym wykonaniu projektu, uzyskania pozwolenia na budowę oraz wyłonieniu wykonawcy, przystąpiono do realizacji projektu jeszcze we wrześniu 2018 roku.

Część prac wykonano, natomiast wraz z upływem czasu stwierdzono, że istnieje ryzyko nie zakończenia inwestycji w zaplanowanym terminie, a co za tym idzie, nie wywiązania się z umowy w ramach programu dotacyjnego Maluch+ 2018. Dlatego też zdecydowano rozwiązać umowę o dofinansowanie. Gmina ponownie wystartowała w projekcie, tylko w edycji 2019 i szczęśliwie otrzymała pieniądze.

W międzyczasie przy inwestycji zarysował się kolejny problem, z jakim zmagają się samorządowcy oraz wykonawcy.

W trakcie realizacji przedsięwzięcia pojawił się problem komunikacyjny, bowiem budynek żłobka usytuowany jest bezpośrednio przy bardzo ruchliwej drodze krajowej, co w godzinach przywozu oraz odbioru dzieci przez rodziców stanowiło by to znaczące zagrożenie dla ich bezpieczeństwa. Dlatego podjęliśmy rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad celem utworzenia przejścia dla pieszych przy obiekcie oraz nowego chodnika. Projektowane przejście wraz z chodnikiem będzie służyło nie tylko rodzicom dowożącym dzieci do naszego żłobka, ale również mieszkańcom miejscowości Nowosielce – podkreśla pani wójt.

Ustalenie termin rozpoczęcia robót budowlanych nastąpi po uzyskaniu wymaganej dokumentacji oraz wyborze wykonawcy w przetargu. Jak informuje Magdalena Gajewska procedura przetargowa zostanie wszczęta jeszcze w 2 kwartale br.

Planuje się, że roboty budowlane wraz z zakupem wyposażenia placówki potrwają do początku grudnia 2019 r.

W związku z tym, że zakres prac jest szeroki, będziemy strać się, aby wszystkie działania przebiegły szybko i sprawnie, tak aby do końca roku zakończyć inwestycję i rozpocząć nabór dzieci jeszcze w tym bądź początkiem 2020 r. – podsumowuje pani wójt.

GMINA ZARSZYN: Wstrzymano prace przy żłobku. Samorząd rozwiązał umowę o dofinansowanie

02-04-2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.