REKLAMA

O nowosielskich Żydach, ich zwyczajach i kuchni. Wspomnienia o ofiarach holokaustu (ZDJĘCIA)

NOWOSIELCE / PODKARPACIE. Mieszkańcy Nowosielec oraz samorządowcy gminy Zarszyn włączyli się w IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Otwarto wystawę poświęconą nowosielskim Żydom, zaprezentowano film. Przygotowano także tradycyjne, żydowskie potrawy.

Tegoroczne obchody rozpoczęto od upamiętnienia Żydów rozstrzelanych w nowosielskim lesie. Następnie w Domu Kultury otwarto wystawę pt. „Żydzi w Nowosielcach i okolicy”. Była także projekcja filmowa Judaika w sanockim Skansenie.

Wśród mieszkańców wsi znalazły się osoby, które pamiętają swoich żydowskich sąsiadów i współmieszkańców. O swoich przeżyciach i wspomnieniach opowiedzieli zebranym.

47

Na zakończenie uroczystości zaproszono gości do degustacji tradycyjnych dan kuchni żydowskiej.

Tegoroczne IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu zaplanowano od 23 do 27 stycznia. W organizację ich włączyło się 38 miast i miejscowości z terenu Podkarpacia, a w nich władze samorządowe, uczelnie wyższe i szkoły średnie, instytucje kościelne, kulturalne i edukacyjne, a także organizacje pozarządowe.

Centralne obchody w Rzeszowie odbędą się jutro.

[nggallery id=35]

foto: UG Zarszyn

26-01-2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.