REKLAMA

POWIAT SANOCKI: Płonąca pasieka! Tyko tak można zniszczyć chorobę (FOTO)

GMINA BUKOWSKO / PODKARPACIE. Strażacy ochotnicy z Pobiedna interweniowali w związku z przykra sytuacją. Musieli spalić cała pasiekę w okolicy dawnej Ratnawicy w gminie Bukowsko. Została ona opanowana przez zgnilec amerykański.

Dziś (16 lipca przyp. red.) o godzinie 10:10 wyjeżdżamy do zabezpieczenia działań polegających na spaleniu pasieki w miejscowości Ratnawica. W pasiece odnotowano przypadek zgnilca amerykańskiego pszczół, dlatego została ona celowo spalona pod okiem weterynarzy. Jest to jedyny sposób walki z tą chorobą – relacjonują strażacy-ochotnicy z OSP Pobiedno.

Czym jest zgnilec amerykański? To wysoce zaraźliwa choroba bakteryjna czerwia. Gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%, kiełkują endospory i pojawiają się postacie wegetatywne (z stanu uśpienia przechodzą w tryb aktywny), eddospory bardzo szybko się mnożą uszkadzając ściany jelita w skutek czego larwa zamiera. – Przyczyną spadku stężenia cukru w jelicie jest nadmierna ilość czerwiu, a brak pożytku. Ważna w tym wszystkim rola pszczelarza, aby odpowiednio dokarmiał pszczoły – informuje Stanisław Kaczor, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Sanoku.

Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy pszczelarz opróżnił ul, rośliny już przekwitły, zostały wykoszone, lub po prostu nie ma spadzi.

Jedyną metodą zwalczania choroby, jest likwidacja rodzin pszczelich poprzez ich spalenie. – Pszczoły są w sposób humanitarny zabijane, a następnie razem z ulem spalone – dodaje nasz rozmówca.

Problem z tą chorobą pojawił się w naszym powiecie we wrześniu 2017 roku. Wtedy też w gminie Bukowsko, odnotowano pierwsze ognisko choroby. Jednocześnie, w promieniu 6 km wyznacza się OBSZAR ZAPOWIETRZONY. Zamontowanie stosownych tablic, leży w obowiązku włodarza gminy, którego teren dotyczy.

foto: OSP Pobiedno

 

Przeczytaj więcej o tej groźnej chorobie pszczół:

Panuje zgnilec amerykański pszczół. Wyznaczono kolejne obszary zapowietrzone


17-07-2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.