REKLAMA

Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia!

Zbieranie grzybów, to bardzo popularne hobby. Państwowa Inspekcja Sanitarna każdego roku przypomina hasło „Poznaj grzyby – unikniesz zatrucia”, które ma na celu zwrócenie uwagi na najważniejsze aspekty związane z bezpiecznym zbieraniem grzybów.

Należy zbierać grzyby, co do których mamy całkowitą pewność.

Liczne gatunki grzybów kapeluszowych, nieraz bardzo podobnych do gatunków jadalnych, zawierają substancje silnie trujące dla człowieka.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast  jadalnych zbierane są grzyby trujące.

Niebezpieczeństwa związane ze zjedzeniem trujących odmian grzybów mogą być bardzo poważne i stanowić bezpośrednie zagrożenie życia.

W razie problemów z rozpoznaniem zebranych grzybów, można przynieść je na bezpłatne badanie do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Grafika poglądowa, nadesłane.

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie udzielają porad w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów: poniedziałek – piątek w godzinach pracy 7.30 do 15.05. – Pracownia Laboratoryjna w Sanoku ul. Jezierskiego 39.

materiały nadesłane
PSSE w Sanoku

12-10-2021

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.