REKLAMA

Praktyki zawodowe uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Youghal w Irlandii!

W kwietniu pierwsza grupa uczniów Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku powróciła z dwutygodniowego stażu zawodowego w nadmorskiej miejscowości Youghal. Grupa szesnastu uczniów i uczennic w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, fototechnik oraz technik obsługi turystycznej odbywała w Irlandii praktyki zawodowe. Praktyki zagraniczne w całości sfinansowane zostały ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Kwota dofinansowania w wysokości ponad 310.000 złotych została przeznaczona na organizację stażu, podróż, zakwaterowanie, wyżywienie oraz wsparcie uczniów odbywających praktyki w Irlandii w dwóch grupach, w sumie 34 osób wraz z 4 opiekunami.

Pierwsza z grup wróciła zachwycona Irlandią, jej kulturą, krajobrazem , niezwykle miłym przyjęciem przez rodziny goszczące oraz przedstawicieli Your International Training, firmy, z którą szkoła współpracuje już drugi rok. Uczniowie podkreślali jak wiele się nauczyli w trakcie praktyk, dodając, że to doświadczenie zawodowe jest wyjątkowo cenne ze względu na odmienność kulturową Irlandii.

Uczniowie w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych doskonalili między innymi kompetencje z zakresu przygotowania różnego rodzaju potraw, poznali zwyczaje żywieniowe kuchni irlandzkiej, organizację pracy kuchni, obsługiwanie urządzeń stosowanych w restauracjach gastronomicznych, stosowanie przepisów sanitarno – epidemiologicznych oraz systemów jakości w praktyce.

Uczniowie w zawodzie fototechnik zdobyli kompetencje w zakresie organizacji zakładu fotograficznego, planowania i rozliczania zadań, wykonywania zdjęć, przygotowania planu zdjęciowego.

Uczestnicy kształcący się w zawodzie technik obsługi turystycznej doskonalili następujące kompetencje zawodowe: znajomość prawa dotyczącego turystyki, bezpośredniej obsługi klienta, promocji produktu turystycznego , zasady marketingu, reklamy i promocji imprez i usług turystycznych.

Dodatkowym atutem była możliwość doskonalenia znajomości języka angielskiego w codziennych sytuacjach w pracy oraz poza nią, poznanie wielu ciekawych osób oraz możliwość podziwiania pięknych nadmorskich krajobrazów.

Youghal to malownicze miasteczko z pięknymi plażami i nadmorskim klimatem. Oprócz pracy, uczniowie mieli okazję zwiedzić także okolice, w tym Ardmore, gdzie podziwiali soczystą, irlandzką przyrodę oraz cudowne klify i piękną plażę , ukrytą między skałami, a także Mahon Falls, z wodospadem, który ma wysokość około 80 metrów i znajduje się w górach Comeragh w hrabstwie Waterford. Zwiedzali także urokliwe i tajemnicze zarazem budowle w stylu gotyckim, położone kilka kilometrów od Lismore. Był też czas na zakupy oraz zajęcia integracyjne.

Na koniec pobytu wszyscy uczniowie otrzymali dokumenty potwierdzające odbycie stażu, zaś wkrótce odbiorą także certyfikat Europass Mobilność, który jest oficjalnym dokumentem Unii Europejskiej potwierdzającym odbycie praktyki zagranicznej.

Uczniowie są zachwyceni Irlandią i na pewno często będą tam wracać we wspomnieniach.

Już 5 maja na praktyki do Irlandii wyruszy kolejna grupa uczniów ZS 5 w Sanoku w zawodach: technik budownictwa, technik geodeta oraz technik usług fryzjerskich. Trzymamy kciuki i życzymy udanych praktyk oraz miłego pobytu!

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane


01-05-2019