REKLAMA

Tomasz Poręba ponownie wiceprzewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki PE

W tym tygodniu komisje w Parlamencie Europejskim wybierają swoje kierownictwo – przewodniczących i wiceprzewodniczących komisji. W dniu dzisiejszym swoje prezydium wybrała m.in. Komisja Transportu i Turystyki, w której przez kolejne 2,5 roku europoseł Tomasz Poręba będzie kontynuował prace na stanowisku wiceprzewodniczącego.

W zakresie kompetencji Komisji Transportu są między innymi zasady wydawania środków na rozwój wspólnej polityki transportu kolejowego, drogowego, śródlądowego, morskiego i powietrznego.

Tomasz Poręba podkreśla, że jednym z fundamentów UE jest zrównoważony rozwój i dlatego Wspólnota powinna zatroszczyć się przede wszystkim o swoje najuboższe regiony. Europoseł PiS przekonuje, że istotnym bodźcem dla rozwoju tych obszarów byłaby poprawa infrastruktury i budowa szlaku Via Carpathia, który stanowiłby swoisty kręgosłup komunikacyjny Europy Środkowo-Wschodniej.

POREBA, Tomasz Piotr (ECR, PL)

– Sprawowanie funkcji wiceprzewodniczącego Komisji Transportu to przede wszystkim okazja, aby na jej forum zabiegać o sprawy infrastrukturalne ważne dla Polski, w szczególności dla Podkarpacia takie jak właśnie szlak Via Carpathia – mówi Tomasz Poręba.

W tej kadencji jako wiceprzewodniczący Komisji Transportu i Turystyki europoseł Poręba aktywnie uczestniczył w pracach nad IV Pakietem Kolejowym, skutecznie walcząc o zabezpieczenie polskich spółek. W rezultacie udało się wywalczyć m.in. wyłączenie z przepisów dla LHS i Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście, co oznacza, że obie spółki zachowają swoją dotychczasową strukturę organizacyjną. Podkarpacki eurodeputowany przygotował również raport na temat dostępności komunikacyjnej w Europie Środkowo-Wschodniej z uwzględnieniem m.in. Via Carpathia, Rail Baltica czy szlaku bursztynowego. Dokument kilka miesięcy temu został przyjęty przez Parlament Europejski głosami blisko 600 europosłów.

– Komisja Transportu i Parlament Europejski coraz przychylniej odnoszą się do projektów infrastrukturalnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Liczę, że uda się wykorzystać nadchodzące miesiące na podejmowanie kolejnych inicjatyw na rzecz inwestycji w tym regionie – powiedział Poręba.

image001

materiały nadesłane

25-01-2017

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.