REKLAMA

Ukraińska rodzina z „fałszywkami”. 16 podrobionych stempli w paszportach

GRANICA / PODKARPACIE. 9 stycznia po północy funkcjonariusze z drogowego przejścia granicznego w Korczowej ujawnili w paszportach wracającej na Ukrainę czteroosobowej rodziny 16 podrobionych odcisków stempli litewskiej kontroli granicznej. Ukraińcy przyznali się, iż dokonali fałszerstwa, bo przeterminowali pobyt w Europie.

 

Małżeństwo Ukraińców wraz z dwójką małoletnich dzieci (6 i 10 lat) stawiło się samochodem do odprawy granicznej na wyjazd z Polski na Ukrainę.

W trakcie odprawy paszportowej, w czterech przedstawionych przez rodzinę paszportach, wątpliwości funkcjonariuszy wzbudziło cztery (w każdym z paszportów) odciski litewskich stempli granicznych, które odbiegały od obowiązujących wzorów.

Na „pierwszy rzut oka” kontroler stwierdził inny krój czcionki datownika i cyfry kontrolnej, następnie przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń wykryto inne istotne detale m.in. brak luminescencji w UV.

Dodatkowo, funkcjonariusze z Korczowej, poprzez punkt kontaktowy w Budzisku zweryfikowali, iż rodzina nigdy nie przekraczała granicy z Litwą.

Cudzoziemcy przyznali się do podrobienia stempli uzasadniając to obawą przed poniesieniem odpowiedzialności za przeterminowany pobyt w krajach UE. Zostali poinformowani o wszczęciu procedury karnej w zw. z posłużeniem się „fałszywkami” na granicy państwa.

Po konsultacji z Prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu uzgodniono karę czterech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku oraz podanie wyroku do publicznej wiadomości.

Po zakończeniu procedury opuścili Polskę i udali się do swego kraju.

 

BiOSG

09-01-2019

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.