REKLAMA

Gotują, wyszywają, uprawiają sport. Seniorzy z gminy Zarszyn mają swój dom, pierwszy w powiecie (ZDJĘCIA)

GMINA ZARSZYN / PODKARPACIE. Wraz z początkiem nowego 2018 roku seniorzy z gminy Zarszyn mogą uczestniczyć w zajęciach, które odbywają się w Dziennym Domu Senior+ w stolicy gminy przy ulicy Lipowej. To pierwsza tego typu placówka w powiecie sanockim.

W Dziennym Domu Senior+ w Zarszynie podopieczni mogą zjeść ciepły posiłek, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych, kulturalnych, sportowo-rekreacyjnych czy aktywizujących.

Organizujemy spotkania ze strażakami, czy policjantami, którzy edukują, mówią o zagrożeniach, dają seniorom rady i wskazówki – mówi Ewa Sieradzka, kierownik placówki.

W ramach warsztatów seniorzy z gminy Zarszyn uczestniczą w zajęciach terapii zajęciowej z rękodzieła, malowania na szkle, pisania ikony, gotowania, szycia czy wyszywania.

Nowe miejsce przeznaczone jest dla seniorów powyżej 60. roku życia, biernych zawodowo. To podstawowe warunki uczestnictwa w zajęciach. Ci, którzy nie przekraczają ustalonego kryterium dochodowego, mają możliwość dołączenia do grupy bezpłatnie, pozostali za jeden dzień płacą od 4 do 6 złotych. To wręcz symboliczna stawka, dlatego też z powodzeniem można stwierdzić, że stać na nią każdego. Wśród podopiecznych w Zarszynie są przede wszystkim kobiety, ale znalazło się także dwóch panów. Na zajęcia przychodzą od poniedziałku do piątku między 7.30 a 15.30.

To świetny sposób na spędzanie czasu, przede wszystkim dla osób samotnych, czy bezradnych życiowo.

Nasi podopieczni od początku angażują się w organizację różnorodnych przedsięwzięć. W styczniu był Dzień Babci i Dziadka, teraz przed nami Dzień Chorych, Dzień Kobiet, Śniadanie Wielkanocne połączone z wystawą, następnie Dzień Matki i Ojca czy Sobótka. Już teraz seniorzy przygotowują różnorodne dzieła: chustki, bibułowe kwiaty, koszyki, ozdoby, które zaprezentują na wspomnianej wystawie – zaznacza pani kierownik. – Mało tego, w planie są również wycieczki, kino, zwiedzanie skansenu sanockiego czy Muzeum Historycznego – uzupełnia Ewa Sieradzka.

Warto podkreślić, że do pierwsze tego typu miejsce w całym powiecie sanockim. Ci mieszkańcy gminy Zarszyn, którzy maja trudności z dotarciem do placówki, mogą też skorzystać z darmowych przewozów, dostępnych dla seniorów.

Pieniądze na realizację przedsięwzięcia udało się pozyskać z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, z rządowego wieloletniego programu Senior+ na lata 2015-2020. Z tych środków sfinansowano remont budynku oraz wyposażenie.

W tym momencie przygotowaliśmy w ramach tego samego programu projekt do ministerstwa o otrzymanie dofinansowania na funkcjonowanie Domu Senior+ w Zarszynie – podkreśla kierownik Sieradzka.

Dodajmy jeszcze, że podobne instytucje działają w ościennych powiatach, chociażby w miejscowościach Klimkówka czy Korczyna.

[nggallery id=55]

foto: UG Zarszyn/Danuta Dec

16-02-2018

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.