REKLAMA

Montaż i eksploatacja pomp głębinowych

Pompy głębinowe to urządzenia przeznaczone do pompowania wody z dużych głębokości. Są one konieczne jeśli mamy zamiar budować studnię głębinową. Głębokość studni głębinowej może sięgać nawet do 30 metrów. Elementem pracującym w pompie głębinowej jest zespół wirników zbudowanych z łopatek. Ich zadaniem jest zwiększenie momentu cieczy.

Kiedy stosowane są pompy głębinowe?

Zastosowanie pomp głębinowych jest dość szerokie, chociaż jak zostało wspomniane na wstępie, najczęściej kojarzymy je z budową studni głębinowych. Tutaj pompy głębinowe wydobywają czystą i pitną wodę dla gospodarstw domowych i dla działalności rolniczej, sadowniczej, ogrodniczej oraz dla przemysłu. Pompy głębinowe montowane są również dla innych celów. Są one wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba czerpania wody ze zbiorników wolnostojących, są używane do pompowania uzdatnionej wody morskiej i obniżania poziomu wód gruntowych. Są nieodzowne podczas odwadniania konstrukcji podziemnych, w szczególności kopalń i wspomagania prawidłowego funkcjonowania sieci wodociągowych i instalacji nawadniających. Pompy głębinowe są także potrzebne do wydobywania ropy z szybów naftowych oraz tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy w procesach technologicznych.

Jakie są rodzaje pomp głębinowych?

Jeśli stoimy przed wyborem pompy głębinowej aby wybudować studnię powyżej 10 metrów głębokości, zacznijmy od określenia jej średnicy. Wybierać możemy wśród pomp od minimum 75 mm do maksimum 305 mm. Ze względu na konstrukcję techniczna pompy głębinowe dzieli się na monoblokowe i pompy śrubowe. W pompach głębinowych monoblokowych wirnik lub ślimak są zintegrowane z silnikiem, który je napędza. W pompach głębinowych śrubowych (zwanych inaczej ślimakowymi) transport wody z części ssącej do części tłocznej wymuszają obroty ślimakowej śruby. Pompy te różnią się mocą silnika, mają inną wydajność wody w czasie jednej minuty oraz inną wysokość podnoszenia. Większość pomp głębinowych może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Nowoczesne pompy głębinowe pracują automatycznie, tzn., że włączają się, jeżeli w jednym z punktów czerpalnych nastąpi pobór wody i wyłączają – w momencie zaprzestania tego poboru.

Parametry pompy głębinowej

Do najważniejszych cech pompy głębinowej należą:
– wysokość podnoszenia,
– wydajność (ilość przetłaczanej wody).
Wartości te nie są stałe, ponieważ ich wydajność spada wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia. Należy więc pamiętać, aby podczas wyboru pompy głębinowej kierować się ich właściwościami maksymalnymi. Najlepiej jest sprawdzić charakterystykę pompy na krzywej pokazującej zależność tych wartości. Najlepiej jest kiedy w naszej instalacji wypadkowa wydajności i wysokości podnoszenia, czyli punkt pracy pompy wypadnie blisko środka krzywej. Taka wartość świadczy o najlepszej sprawności pompy.
Drugim sposobem sprawdzenia sprawności pompy jest ciśnienie wytwarzane przez pompę. Przelicznik jest tu bardzo prosty:
10 m wysokości podnoszenia = 1 bar = 0,1 MPa.
Podobnie można określić także ciśnienie, które powinien zapewniać zbiornik hydroforowy, by „wypchnąć” wodę do najwyżej położonego punktu poboru. Tu liczy się nie tylko różnica wysokości, ale także straty ciśnienia spowodowane oporami przepływu przez rurociąg. Wartość ta powinna zostać określona w projekcie. Ciśnienie w punkcie poboru wody nie może być wyższe niż 6 barów i nie może spaść poniżej 1 bara. Niskie ciśnienie jest bardzo ważna dla takich urządzeń jak pralka czy zmywarka. Zbyt mały strumień wody nawet nad umywalką jest irytujący.

Jak kupić i zamontować pompę głębinową?

Pompy głębinowe można kupić niemalże w każdym sklepie hydraulicznym. Duży wybór pomp głębinowych mamy również w Internecie. Cena pompy głębinowej zależy od jej rodzaju oraz typu. i waha się od 400 złotych do ponad 2000 tysięcy złotych. Do pompowania wody pitnej w wodociągach pompy głębinowe muszą posiadać certyfikat Polskiego Zakładu Higieny. Największe ilości pomp głębinowych produkują firmy EBARA, IDROGO oraz OMNIGEA.

Wiele osób może mieć problem z zakupem odpowiedniej pompy, szczególnie, gdy nie ma się fachowej wiedzy i robi się to po raz pierwszy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie kontakt z firmą, która zajmuje się montażem pomp głębinowych. Firma taka nie tylko zbada nasze potrzeby i możliwości, doradzi najlepszy rodzaj pompy i fachowo ją zamontuje. Taka kompleksowa usługa da nam pewność, że nabyta pompa będzie w 100% spełniała nasze oczekiwania.

studnia-768x342
foto: archiwum WIT-WIERT

artykuł sponsrowany
materiały nadesłane

14-06-2018